Mynet Okey Ne Zaman Açılır? İnternet üzerinden okey oynanmaya başladıktan sonra, mynetokeyoyna.net sitesi en güvenilir oyun seçenekleri sunmaya başladı. Okey oyununda, tüm seçenekleri kullanıcılarına sunan site, tüm kullanıcılarının, istedikleri zaman okey oynamasını sağlamaktadır. Okey oynayama başlayan bir oyuncu, kendisine verilen taşlar ile seçmiş olduğu okey türüne göre taş sıralamasını yaparak, okeyi açmaya çalışır. Mynet okey ne zaman açılır? Oynanan oyunun türüne göre açma şekli değişmektedir. Normal okey oyununda, 14 taş en az 3’erli gruplar halinde düzenli sıralanabildiğinde el açılır duruma gelir.

Seri Açma

İnsanlar, eğlenceli vakit geçirmek için daha çok normal okey oyununu oynamaktadır. Normal okey oyununda, seri açma ya da çiftten açma seçenekleri kullanılır. Seri açma işlemlerinde, oyuncu elindeki taşları, farklı renk olmak kaydıyla, 5 5 5 5 şeklinde ya da aynı renkte 2 3 4 5 – 10 11 12 13 1 şeklinde dizebildiğinde seri açma şeklini gerçekleştirmiş oluyor. Oyuncu oynama sırası kendisine geldiğinde, yerden bir taş çeker ve kendinden sonraki oyuncuya bir taş atar.

Okey Kuralları

Mynetokeyoyna.net kullanıcılarının tüm okey oyunlarında başarı sağlayabilmeleri için okey oyna kurallarını bilmelerini istiyor. Okey kuralları bilen oyuncular, oynadıkları oyunlardan daha büyük zevk alacaklardır. Okey kuralları olarak şunlar sayılabilir.

  • Oyunu başlatacak oyuncuya 15, diğer üç oyuncuya 14 taş verilir.
  • Elindeki taşları, kurala göre dizen oyuncu 15. Taşı yere açılan taşın üzerine koyarak oyunu bitirir.
  • Taş sıralamasını yapan oyuncu bittim diyerek taşlarını açar ve diğer oyunculara gösterir.
  • Yanlış bitiş yapan oyuncudan ceza puanı düşülür.

Okey türlerine göre uygulanan kurallar değişebilmektedir. Sitede seçilen okey türü için tüm kurallar bilinmeli ve oyuna öyle başlanmalıdır.

Okey Puanlaması

Okey oyununda oyuncular elindeki 14 taşı seri kurallarına göre ya da 7 çitf taş kuralına göre dizdikten sonra bitiş yapabiliyorlar. Taş sıralamasını yapan oyuncu 15. Taşı yere yere atarak bitti butonu ile oyunu bitirmiş olur. Elindeki taşları düzgün şekilde seri olarak sıralayan oyuncu diğer oyunculardan 2 puan, çifte açtığında ya da okey attığında ise 4 puan düşürülmesini sağlar.