Mynet Okey Nasıl Açılır? Okey 4 kişi ile oynanan kahve oyunları arasında olan oyun türleri arasındadır. Okey taşındaki rakamlar 1-1 ve 13 rakamları olarak, herkese 14 taş verilir. Toplamda 106 taşın olduğu okey oyununda taşlar açılana kadar devam edilir. 4 renkten oluşan okey oyunu renkli ve renksiz olarak tabir edilir ve 2 adet sahte okey 106 taş arasında bulunur. Peki mynet okey nasıl açılır?

Oyun Nasıl Başlar?

Oyuncular arasında sadece bir kişide 15 taş bulunur. Bu kişi oyuna ilk başlayacak kişidir. Dağıtılan taşlar ıstakaya dizilir ve taşlar oluşturulur. Diğer tüm taşlar ıstaka önünde dağıtılmak üzere dizilir. Bir taş açık halde bulunur. O seçilen açık taş okey adını alır. Herkes oyun boyunca okeyi bulacak kadar şanslı olmak ister. Okey Oyna taşı denk geldiği ıstakada istenilen taş yerine konulabilir yani joker görevi üstlenir. İşe yaramayan taşlar bir sonraki oyuncunun önüne konulur.

Okey Oyununda Amaç Nedir?

Okey oyunundaki en büyük amaç ıstakada per yapmaktır. Gereksiz taşları eleyerek yapılacak uygun sıralamalar ile çifte okey, sıralı, okey ya da oyun düz bitebilir.

Oyunu kazanmak için;

  • Aynı renkten rakamların sıralı olması
  • Farklı renkten aynı rakamların olması
  • Çifte okey için bir okeyin boşa çıkması
  • Sıralı için bir renkteki tüm taşların tek bir grupta toplanması
  • Çift sayılarla oyunu bitirmek için aynı renkte ve aynı rakamda olan sayıları alt-üst yöntemi ile dizmek

Bu yöntemler ile okeyi kazanmak çok kolay olacak. Bunun anı sıra rakamları takip etmek, siz atılan taşlar atan tarafın nelere ihtiyacı olmadığını bilmek, sizin attığınız taşlardan oyuncunun en çok hangi taşları aldığını bilmek sizi iyi bir okey oyuncusu yapacaktır

Sahte Okey ve Gösterge

Sahte okey taşlar dağıtıldıktan sonra açılan ve açık duran okey taşı yerine rakam aynı rakam için kullanılır. Gösterge ise taşlar dağıtıldıktan sonra açık kalan taş yerinde gösterilen taştır. Oyun başlangıcında bu gösterge sayısı oyuncular da var ise, gösterge var şeklinde belirtmelidir. Belirtmesi halinde oyuncuların her birinden bir puan düşülür ve oyuna devam edilir.